Szklarska Poręba Muzeum Ziemi JUNA

źródło: www.szklarska.net.pl

W zabytkowym budynku o biało-czarnych ścianach, usytuowanym tuż przy wjeździe do Szklarskiej Poręby od strony Jeleniej Góry znajduje się przepojone magią i tradycją walońską Muzeum Ziemi – JUNA. Ten, kto zdecyduje się je zwiedzić, będzie mógł nacieszyć oczy bogatą wystawą kamieni szlachetnych i ozdobnych pochodzących nie tylko z Sudetów, ale też z całego świata.

W Muzeum Ziemi Juna prezentowana jest stała wystawa kamieni szlachetnych i ozdobnych z Sudetów i ze Świata. Wśród polskich minerałów na szczególną uwagę zasługują okazy siarki i barytu z Machowa, chryzoprazy ze Szklar, pokaźnej wielkości agaty z Gór Kaczawskich, karkonoskie ametysty, szczotki kwarcowe z Gór Izerskich oraz kwarce dymne z rejonu Strzegomia. Kolekcję uzupełniają eksponaty z najodleglejszych stron świata: Rosji, Brazylii, Kenii czy Australii. Wszystkie te niezwykłości eksponowane są w odrestaurowanych wnętrzach historycznej Karczmy Głodowej. W obiekcie zachowały się oryginalne piwnice, które udostępniane są do zwiedzania dla najbardziej dociekliwych turystów. Zobaczyć tam można XVIII-wieczny piec chlebowy oraz stare narzędzia potrzebne przy wypiekaniu chleba. Ciekawostką prezentowaną w Muzeum Ziemi jest replika obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Jest to jedna z czterech kopii tego obrazu wykonana z okazji koronacji Matki Boskiej Krzeszowskiej przez Papieża  Jana Pawła II.

Ponadto w Muzeum Ziemi można:

  • zwiedzić zabytkowe piwnice,
  • obejrzeć replikę obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa,
  • wziąć udział w zabawie „Poszukiwanie Skrzatów Walońskich (zabawa organizowana dla dzieci),
  • kupić pamiątki w sklepie z minerałami.

Muzeum Ziemi Juna
ul. Jeleniogórska 9
Szklarska Poręba (pierwszy budynek przy wjeździe do Szklarskiej Poręby od strony Jeleniej Góry)
tel. 75 717 32 87
fax. 75 717 33 56
chatawalonska@post.pl

Miejscowości w Karkonoszach

Szklarska Poręba - miasto pod Szrenicą. Szklarska Poręba to znany ośrodek narciarski i turystyczny. Mnóstwo atrakcji a do tego Karkonosze i Góry Izerskie w pobliżu.

 

Karpacz - miasto pod Śnieżką - najwyższym szczytem Karkonoszy. Zaprasza zima narciarzy na liczne trasy zjazdowe, a latem turystów na górskie szlaki.

 

Jakuszyce, a zwłaszcza Jakuszycka Polana, są najbardziej znane wśród narciarzy biegowych w Polsce. Rozgrywane są tutaj różne imprezy w tej dziedzinie np Bieg Piastów czy Puchar Świata.

 

Piechowice leżą u podnóży gór, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Piechowice to Pałac Pakoszów, Wodospad Szklarki, Huta Julia, Śnieżne Kotły, to idealne miejsce na wczasy na rowerze.

 

Michałowice to część miasta Piechowice, położona u stóp Karkonoszy. Największa atrakcja: Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe.

 

Jagniątków to część miasta Jelenia Góra. Z Jagniątkowa wiedzie wiele szlaków turystycznych: na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego czy na Śnieżne Kotły.

 

Zachełmie to mała wioska turystyczna leżąca na Pogórzu Karkonoskim w gminie Podgórzyn.

 

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem. Największą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej.

 

Borowice to cicha, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca niedaleko Karpacza. W Borowicach działa wyciąg narciarski i trasa zjazdowa (700 m).

 

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn między Karpaczem a Cieplicami. Atrakcje: Kaplica Św. Anny na Grabowcu, Zbiornik Sosnówka, szlaki turystyczne w Karkonosze.