źródło: www.karkonosze.pl

Centrum Harrachova – źródło: www.karkonosze.pl

Harrachov to jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Czechach. Miasto położone na wysokości ok. 700 m n.p.m. i od Polski dzieli je tylko 4 km, dzięki czemu to jedna z bardziej ulubionych miejsc w Czechach wybieranych przez Polaków. Przyciągają także szerokie możliwości uprawiania turystyki i sportów zimowych. Najatrakcyjniejszą częścią miejscowości jest położony na stoku Čertovej Hory kompleks skoczni narciarskich (z największą znaną z relacji telewizyjnych skocznią mamucią K-185) oraz kompleks wyciągów narciarskich i tras zjazdowych.

W Harrachowie można też zwiedzić hutę szkła i Muzeum Szkła, browar a także wykąpać się w uzdrowisku piwnym w piwnej łaźni. Warto też udać się na malowniczą podróż linią kolejową pomiędzy Harrachovem a Tanvaldem, która została uznana za czeski zabytek techniki.

O Harrachowie przeczytasz też na stronie: www.karkonosze.pl/harrachov/

Miejscowości w Karkonoszach

Szklarska Poręba - miasto pod Szrenicą. Szklarska Poręba to znany ośrodek narciarski i turystyczny. Mnóstwo atrakcji a do tego Karkonosze i Góry Izerskie w pobliżu.

 

Karpacz - miasto pod Śnieżką - najwyższym szczytem Karkonoszy. Zaprasza zima narciarzy na liczne trasy zjazdowe, a latem turystów na górskie szlaki.

 

Jakuszyce, a zwłaszcza Jakuszycka Polana, są najbardziej znane wśród narciarzy biegowych w Polsce. Rozgrywane są tutaj różne imprezy w tej dziedzinie np Bieg Piastów czy Puchar Świata.

 

Piechowice leżą u podnóży gór, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Piechowice to Pałac Pakoszów, Wodospad Szklarki, Huta Julia, Śnieżne Kotły, to idealne miejsce na wczasy na rowerze.

 

Michałowice to część miasta Piechowice, położona u stóp Karkonoszy. Największa atrakcja: Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe.

 

Jagniątków to część miasta Jelenia Góra. Z Jagniątkowa wiedzie wiele szlaków turystycznych: na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego czy na Śnieżne Kotły.

 

Zachełmie to mała wioska turystyczna leżąca na Pogórzu Karkonoskim w gminie Podgórzyn.

 

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem. Największą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej.

 

Borowice to cicha, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca niedaleko Karpacza. W Borowicach działa wyciąg narciarski i trasa zjazdowa (700 m).

 

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn między Karpaczem a Cieplicami. Atrakcje: Kaplica Św. Anny na Grabowcu, Zbiornik Sosnówka, szlaki turystyczne w Karkonosze.