Karkonoski Park Narodowy Informator

Dojazd

Najlepszy dojazd do Karkonoszy jest z Jeleniej Góry. Do Jeleniej Góry łatwo dostać się z całej Polski samochodem, autobusem czy pociągiem. Jeśli wybierzemy Szklarską Porębę i okolice (Piechowice, Michałowice) to również dojedziemy pociągiem lub drogą krajową nr 3 z Jeleniej Góry. Do Karpacza i okolicznych miejscowości nie dojedziemy pociągiem, z Jeleniej Góry do Karpacza powinniśmy kierować się na Kowary (droga 367), a do miejscowości gminy Podgórzyn najłatwiej dostać się przez Cieplice.

Noclegi

W okolicy Karkonoskiego Parku Narodowego nie ma problemu ze znalezieniem miejsc noclegowych (najczęściej odwiedzane miasta to Karpacz i Szklarska Poręba) – bogatą bazę noclegową, również w mniejszych miejscowościach (Borowice, Zachełmie, Przesieka, Jagniątków, Michałowice), znajdziesz TUTAJ.

Karkonoski Park Narodowy
58-570 Jelenia Góra, ul. Chałubińskiego 23,
tel. 75 755 33 48, 75 755 37 26
e-mail: sekretariat@kpnmab.pl

Dział Udostępniania Parku
Michał Makowski – Główny specjalista ds. udostępniania Parku
e-mail: makowski@kpnmab.pl

Centrum Informacyjne KPN
Karolina Dobrowolska-Martini – Kierownik pracowni naukowo-edukacyjnej
tel. 75 700 00 08
e-mail: karolina@kpnmab.pl

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN
58-580 Szklarska Poręba , ul. Okrzei 28
tel. 75 717 21 24

Dział Edukacji
Artur Pałucki – Główny specjalista ds. edukacji
e-mail: nauka@kpnmab.pl

Miejscowości w Karkonoszach

Szklarska Poręba - miasto pod Szrenicą. Szklarska Poręba to znany ośrodek narciarski i turystyczny. Mnóstwo atrakcji a do tego Karkonosze i Góry Izerskie w pobliżu.

 

Karpacz - miasto pod Śnieżką - najwyższym szczytem Karkonoszy. Zaprasza zima narciarzy na liczne trasy zjazdowe, a latem turystów na górskie szlaki.

 

Jakuszyce, a zwłaszcza Jakuszycka Polana, są najbardziej znane wśród narciarzy biegowych w Polsce. Rozgrywane są tutaj różne imprezy w tej dziedzinie np Bieg Piastów czy Puchar Świata.

 

Piechowice leżą u podnóży gór, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Piechowice to Pałac Pakoszów, Wodospad Szklarki, Huta Julia, Śnieżne Kotły, to idealne miejsce na wczasy na rowerze.

 

Michałowice to część miasta Piechowice, położona u stóp Karkonoszy. Największa atrakcja: Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe.

 

Jagniątków to część miasta Jelenia Góra. Z Jagniątkowa wiedzie wiele szlaków turystycznych: na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego czy na Śnieżne Kotły.

 

Zachełmie to mała wioska turystyczna leżąca na Pogórzu Karkonoskim w gminie Podgórzyn.

 

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem. Największą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej.

 

Borowice to cicha, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca niedaleko Karpacza. W Borowicach działa wyciąg narciarski i trasa zjazdowa (700 m).

 

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn między Karpaczem a Cieplicami. Atrakcje: Kaplica Św. Anny na Grabowcu, Zbiornik Sosnówka, szlaki turystyczne w Karkonosze.