Jednym z wierzchołków głównej grani Karkonoszy jest Mały Szyszak (niem. Kleine Sturmhaube, czes. Malý Šišák). Szczyt jest wysoki na 1440 m n.p.m. i biegnie nim granica granica państwowa między Czechami i Polską. Mały Szyszak leży ponad miejscowością Przesieka, między Przełęczą Karkonoską i Tępym Szczytem (1387 m n.p.m.), niedaleko schroniska Odrodzenie. Szczyt i zbocza, przede wszystkim po czeskiej stronie, pokrywają rozległe granitowe gołoborza.

Przez Mały Szyszak nie przechodzą szlaki turystyczne. Najbliżej wierzchołka prowadzi Główny Szlak Sudecki im. Orłowicza i zielony szlak PielgrzymySchronisko Odrodzenie. Można tu dotrzeć także z miejscowości Przesieka niebieski szlak turystyczny na Przełęcz Karkonoską, a następnie czerwonym szlakiem w kierunku Śnieżki.

Miejscowości w Karkonoszach

Szklarska Poręba - miasto pod Szrenicą. Szklarska Poręba to znany ośrodek narciarski i turystyczny. Mnóstwo atrakcji a do tego Karkonosze i Góry Izerskie w pobliżu.

 

Karpacz - miasto pod Śnieżką - najwyższym szczytem Karkonoszy. Zaprasza zima narciarzy na liczne trasy zjazdowe, a latem turystów na górskie szlaki.

 

Jakuszyce, a zwłaszcza Jakuszycka Polana, są najbardziej znane wśród narciarzy biegowych w Polsce. Rozgrywane są tutaj różne imprezy w tej dziedzinie np Bieg Piastów czy Puchar Świata.

 

Piechowice leżą u podnóży gór, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Piechowice to Pałac Pakoszów, Wodospad Szklarki, Huta Julia, Śnieżne Kotły, to idealne miejsce na wczasy na rowerze.

 

Michałowice to część miasta Piechowice, położona u stóp Karkonoszy. Największa atrakcja: Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe.

 

Jagniątków to część miasta Jelenia Góra. Z Jagniątkowa wiedzie wiele szlaków turystycznych: na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego czy na Śnieżne Kotły.

 

Zachełmie to mała wioska turystyczna leżąca na Pogórzu Karkonoskim w gminie Podgórzyn.

 

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem. Największą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej.

 

Borowice to cicha, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca niedaleko Karpacza. W Borowicach działa wyciąg narciarski i trasa zjazdowa (700 m).

 

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn między Karpaczem a Cieplicami. Atrakcje: Kaplica Św. Anny na Grabowcu, Zbiornik Sosnówka, szlaki turystyczne w Karkonosze.