źródło: www.e-karpacz.pl

źródło: www.e-karpacz.pl

Na przełomie XIX i XX wieku w związku z popularyzacją zimowych zawodów sportowych budowano pierwsze skocznie ze śniegu. Skoczkowie uzyskiwali na nich odległości w granicach kilkunastu, dwudziestu kilku metrów. W roku 1912 w okolicach obecnego hotelu Orlinek wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 r. wykonano rekordowy skok na odległość 38,5 m. W 1946 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane nad nową skocznią z drewna w Karpaczu, pracami kierował słynny narciarz i olimpijczyk Stanisław Marusarz. Oddał on pierwszy skok na nowym obiekcie 1 stycznia 1947 roku. W 1979 roku wybudowano nową skocznię na metalowym szkielecie. W roku 2000 Orlinek został ponownie przebudowany w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w 2001 r. odbywające się w Karpaczu.

Obecnie skocznia narciarska Orlinek o punkcie krytycznym k-85 uzyskała homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m.

W sezonie letnim skocznia wykorzystywana jest jako centrum sportów ekstremalnych do skoków na bungee, zjazdów na linach i zorbingu oraz jako punkt widokowy.

OŚRODEK SPORTÓW EKSTREMALNYCH „ORLINEK” w Karpaczu (park linowy)

W ofercie:

  • KOLEJKA TYROLSKA – Najdłuższy w Polsce zjazd kątowy na bloczkach po linach stalowych o długości 250 metrów z wysokości 40 metrów.
  • ŚCIANA WSPINACZKOWA – Wysokość 25m, trzy drogi u różnej skali trudności – wspinaczka z asekuracja odgórną, uczestnicy asekurowani są przez instruktora.
  • ZJAZDY PIONOWE – Zjazd w wolnym zwisie (tzw. „lufa”) na linie alpinistycznej z 40 metrowej skoczni, z asekuracją odgórną.
  • MOSTY WISZĄCE – Mosty „tybetańskie” rozpięte pomiędzy podporami skoczni – 10 elementów o różnym kształcie i konfiguracji zapięte w ciąg przeszkód o różnej skali trudności, znajdujące się na wysokości od 5 do 20m nad ziemią.
  • WAHADŁO MAŁE – Zapierająca dech w piersi „huśtawka” dla dzieci i dorosłych, rozpięta pomiędzy podporami skoczni na wysokości 12m.
  • WAHADŁO DUŻE – Atrakcja tylko dla „dużych chłopców” (chociaż więcej kobiet z tego korzysta). Potężna, extremalna przygoda dla ludzi o mocnych nerwach. Wszystko tutaj jest duże – duża wysokość, duża prędkość, duże przeciążenia, duże emocje…
  • SKOKI BUNGEE – Skoki na bungee to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych sportów extremalnych. Ci, którzy skoczyli są nieziemsko podekscytowani. Bungee to solidny zastrzyk adrenaliny.

Kontakt:
kontakt@quasar.net.pl
tel/fax 75 64 37 099
Jerzy Borys 503 158 607
Ewa Borys 507 059 077

Miejscowości w Karkonoszach

Szklarska Poręba - miasto pod Szrenicą. Szklarska Poręba to znany ośrodek narciarski i turystyczny. Mnóstwo atrakcji a do tego Karkonosze i Góry Izerskie w pobliżu.

 

Karpacz - miasto pod Śnieżką - najwyższym szczytem Karkonoszy. Zaprasza zima narciarzy na liczne trasy zjazdowe, a latem turystów na górskie szlaki.

 

Jakuszyce, a zwłaszcza Jakuszycka Polana, są najbardziej znane wśród narciarzy biegowych w Polsce. Rozgrywane są tutaj różne imprezy w tej dziedzinie np Bieg Piastów czy Puchar Świata.

 

Piechowice leżą u podnóży gór, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Piechowice to Pałac Pakoszów, Wodospad Szklarki, Huta Julia, Śnieżne Kotły, to idealne miejsce na wczasy na rowerze.

 

Michałowice to część miasta Piechowice, położona u stóp Karkonoszy. Największa atrakcja: Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe.

 

Jagniątków to część miasta Jelenia Góra. Z Jagniątkowa wiedzie wiele szlaków turystycznych: na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego czy na Śnieżne Kotły.

 

Zachełmie to mała wioska turystyczna leżąca na Pogórzu Karkonoskim w gminie Podgórzyn.

 

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem. Największą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej.

 

Borowice to cicha, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca niedaleko Karpacza. W Borowicach działa wyciąg narciarski i trasa zjazdowa (700 m).

 

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn między Karpaczem a Cieplicami. Atrakcje: Kaplica Św. Anny na Grabowcu, Zbiornik Sosnówka, szlaki turystyczne w Karkonosze.