Śmielec w Karkonoszach

źródło: www.karkonosze.pl

Śmielec – to jeden ze wierzchołków na Śląskim Grzbiecie w Karkonoszach o wysokości 1424 m n.p.m. Określenie Śmielec pojawiło się po II Wojnie Światowej, w czasie tłumaczenia niemieckich map. Poprzednio to właśnie ten szczyt nazywał się Wielki Szyszak i w ten sposób jest nazywany przez Czechów i Niemców po dziś dzień (czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube). Natomiast, dzisiejszy szczyt Wielki Szyszak przez Niemców i Czechów jest nazywany Wysokie Koło.

Pokryty, zarastającą kosówką, gołoborzem, granitowy szczyt Śmielec leży nad dzielnicą Jeleniej Góry – Jagniątkowem, pomiędzy Czeskimi Kamieniami i Wielkim Szyszakiem.

Do Śmielca można Dojść na dwa sposoby:

  • szlakiem niebieskim z Jagniątkowa
  • czerwonym, głównym szlakiem sudeckim z kierunku Karpacza albo Szklarskiej Poręby

Pod Śmielcem leży jeden z karkonoskich kotłów polodowcowych – Czarny Kocioł Jagniątkowski.

Miejscowości w Karkonoszach

Szklarska Poręba - miasto pod Szrenicą. Szklarska Poręba to znany ośrodek narciarski i turystyczny. Mnóstwo atrakcji a do tego Karkonosze i Góry Izerskie w pobliżu.

 

Karpacz - miasto pod Śnieżką - najwyższym szczytem Karkonoszy. Zaprasza zima narciarzy na liczne trasy zjazdowe, a latem turystów na górskie szlaki.

 

Jakuszyce, a zwłaszcza Jakuszycka Polana, są najbardziej znane wśród narciarzy biegowych w Polsce. Rozgrywane są tutaj różne imprezy w tej dziedzinie np Bieg Piastów czy Puchar Świata.

 

Piechowice leżą u podnóży gór, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Piechowice to Pałac Pakoszów, Wodospad Szklarki, Huta Julia, Śnieżne Kotły, to idealne miejsce na wczasy na rowerze.

 

Michałowice to część miasta Piechowice, położona u stóp Karkonoszy. Największa atrakcja: Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe.

 

Jagniątków to część miasta Jelenia Góra. Z Jagniątkowa wiedzie wiele szlaków turystycznych: na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego czy na Śnieżne Kotły.

 

Zachełmie to mała wioska turystyczna leżąca na Pogórzu Karkonoskim w gminie Podgórzyn.

 

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem. Największą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej.

 

Borowice to cicha, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca niedaleko Karpacza. W Borowicach działa wyciąg narciarski i trasa zjazdowa (700 m).

 

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn między Karpaczem a Cieplicami. Atrakcje: Kaplica Św. Anny na Grabowcu, Zbiornik Sosnówka, szlaki turystyczne w Karkonosze.