Kompleks narciarski Złotówka

źródło: www.karkonosze.pl

Złotówka to łąka górska w Karkonoszach w pobliżu Karpacza, na której wybudowane jest schronisko turystyczne Strzecha Akademicka.

Łąka znajduje się na wysokości od ok. 1200 do 1300 m n.p.m., niedaleko Białego Jaru i poniżej Równi pod Śnieżką. Cel wędrówek turystycznych (przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych, rozciąga się stąd szeroka panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej), a zimą miejsce uprawiania sportów narciarskich – Kompleks Narciarski Złotówka – (dwa duże wyciągi orczykowe) i saneczkarskich (pod koniec XIX w. wybudowano tu nawet tor saneczkowy do Karpacza). Uprawianie tych sportów wpływa, zdaniem obrońców środowiska, negatywnie na morfologię zboczy górskich w tym rejonie, powodując ich intensywną erozję.

Nazwa łąki powstała w związku z prowadzonymi tu w ubiegłych wiekach poszukiwaniami złota.

Schronisko Strzecha Akademicka

Schronisko PTTK położone na zachodniej stronie polany – Złotówki na wysokości 1258 m n.p.m.  Drugie co do wielkości obok schroniska Pod Łabskim Szczytem i najstarsze schronisko w Karkonoszach. Już w I połowie XVII wieku przy szlaku wiodącym z Karpacza na Śnieżkę istniała buda pasterska służąca górskim wędrowcom. W 1986 r. powstało pierwsze schronisko turystyczne, które w 1906 roku spłonęło. Obecne schronisko powstało 1907 r. i było wielokrotnie modernizowane i przebudowywane. Po wojnie schronisko przejęte zostało przez organizację studencką BRATNIA POMOC i z tego okresu pochodzi dzisiejsza nazwa Strzechy Akademickiej. W latach 1950-56 był tu dom wczasowy FWP. Od 1957 roku Strzecha Akademicka jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ważne dla funkcjonowanie schroniska zimą było postawienie w latach 70-tych wyciągu orczykowego na Hali Złotówka. Przy schronisku początek szlaku żółtego do Karpacza > Biały Jar (1h).

Schronisko oferuje noclegi w Karkonoszach, w budynku znajduje się 140 miejsc noclegowych. Prócz tego jest tam bufet i dwie sale konsumpcyjne. Przy schronisku działa szkółka narciarska.

Schronisko STRZECHA AKADEMICKA
58-540 Karpacz
tel/fax 75.753 52 75, 601 57 22 20

Miejscowości w Karkonoszach

Szklarska Poręba - miasto pod Szrenicą. Szklarska Poręba to znany ośrodek narciarski i turystyczny. Mnóstwo atrakcji a do tego Karkonosze i Góry Izerskie w pobliżu.

 

Karpacz - miasto pod Śnieżką - najwyższym szczytem Karkonoszy. Zaprasza zima narciarzy na liczne trasy zjazdowe, a latem turystów na górskie szlaki.

 

Jakuszyce, a zwłaszcza Jakuszycka Polana, są najbardziej znane wśród narciarzy biegowych w Polsce. Rozgrywane są tutaj różne imprezy w tej dziedzinie np Bieg Piastów czy Puchar Świata.

 

Piechowice leżą u podnóży gór, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Piechowice to Pałac Pakoszów, Wodospad Szklarki, Huta Julia, Śnieżne Kotły, to idealne miejsce na wczasy na rowerze.

 

Michałowice to część miasta Piechowice, położona u stóp Karkonoszy. Największa atrakcja: Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe.

 

Jagniątków to część miasta Jelenia Góra. Z Jagniątkowa wiedzie wiele szlaków turystycznych: na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego czy na Śnieżne Kotły.

 

Zachełmie to mała wioska turystyczna leżąca na Pogórzu Karkonoskim w gminie Podgórzyn.

 

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca pomiędzy Jelenią Górą i Karpaczem. Największą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej.

 

Borowice to cicha, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca niedaleko Karpacza. W Borowicach działa wyciąg narciarski i trasa zjazdowa (700 m).

 

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn między Karpaczem a Cieplicami. Atrakcje: Kaplica Św. Anny na Grabowcu, Zbiornik Sosnówka, szlaki turystyczne w Karkonosze.